Moran Yazılım

Bilgisayarın dış donanımları bedenini, iç donanımları organlarını, yazılım ise beynini oluşturur

Tarih : 22.10.2021 - NEDEN LİSANSLI YAZILIM KULLANMALIYIM?

 

LİSANSLI YAZILIM;
Yazılımın kullanım haklarının belirli şartlar çerçevesinde, belirli bir süreyle veya süresiz olarak kullanılması için satın alınmış uygulamalardır.

LİSANSLI YAZILIM KULLANMANIN AVANTAJLARI;

1. Virüs ve hatalı ürün tehlikesine karşı etkin olarak korunursunuz,
2. Teknik destek güvencesine sahip olursunuz,
3. Doğru ve eksiksiz dökümantasyonlarla çalışabilme olanağına sahip olursunuz,
4. Yazılımı düşük maliyetle edinebilir ve güncelleyebilirsiniz,
5. 4 yıla kadar olan hapis cezalarından korunursunuz,
6. 150 milyar liraya kadar olan ağır para cezaları sizi hiçbir şekilde etkilememez,
7. Korsan yazılım kullanıp adları basında yer alan kişiler gibi prestij kaybına uğramazsınız,
8. Korsan yazılımın beraberinde getireceği virüsler, bozuk diskler, hatalı dosyalar gibi etkenlerden etkilenmezsiniz,
9. Kullandığınız yazılımın yeni sürümlerini çok uygun fiyatlara veya ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.
10. Yazılım sektörünün gelişmesine ve ülke ekonomisine büyük ölçüde fayda sağlarsınız,
11. Yeni istihdam olanaklarının oluşturulmasında pay sahibi olursunuz,
12. Kayıtdışı ekonominin büyümesini önler vergi gelirlerinin artmasına yardımcı olursunuz,
13. Ülkemizin yazılım telif hakları konusunda çağdaş ülkeler düzeyine yükselmesine katkıda bulunursunuz.

KORSAN YAZILIM NEDİR ZARARLARI NELERDİR?

Korsan yazılım tabiri aslında yazılım lisansının satın alınmayıp, herhangi bir ücret ödemeden, lisans satın alınmış gibi programı tam fonksiyonlarıyla kullanılmasıdır.
KORSAN YAZILIM KULLANILMASININ DEZAVANTAJLARI;

1. 4-6 yıla kadar, paraya çevrilmeksizin hapis cezası,
2. Eksik her lisans başına 10-150 milyar lira para cezası,
3. 3 seneye kadar meslek veya ticaretten men edilme cezası,
4. Söz konusu araçlara ve bilgisayarlara el konulması
5. Korsan yazılım kullananlar, bu konuları takip eden basın organlarında yer alıp prestij kaybına uğrayabilirler.
6. Korsan yazılım kullanan firmayla iş yapan müşteriler yönünden güven eksiltici bir duruma sebep verir,
7. Bazı kurumsal şirketlerin ve kamu kurumlarının ihalelerinden dışlanabilirler,
8. Yetersiz belgelendirme (dokümantasyon) nedeniyle verimsiz ve yavaş bir çalışmanın bedelini ödemek zorunda kalırsınız,
9. Lisanslı kullanıcılara verilen ürün teknik desteklerinden yoksun kalınacaktır. Her gün yazılımlar daha da büyümekte ve daha çok işlev içermektedir. Teknik destek alınamayan sistemler, aslında ucuza değil daha pahalıya mal olmaktadır.
10.Lisanslı kullanıcılara sağlanan yeni sürümlere yükseltme olanağına sahip olmama ve bu yeni sürüm yazılımlara çok daha uygun maliyetlerle temin edememe neticesinde sistem ölçeklenememektedir.

KORSAN YAZILIMLARIN BİLİNEN ZARARLARINDAN BAZILARI İSE ŞÖYLEDİR;

1.) Keylogger (Klavye Dinleme) Diğer adıyla klavye dinleme sistemi olan keylogger, klayvenizi kullandığınız her anda bastığınız her tuşun kaydını saklayarak; sosyal medya hesaplarınızı, e-posta adres bilgilerinizi ve şifrelerinizi, FTP bilgilerinizi, kredi kartı ve banka hesabı bilgilerinizi, kişisel bilgilerinizi casus yazılımı oluşturan kişilere gönderir.

2.) TROJAN (Truva Atı)
Trojan virüsü meşru gibi görünen ancak amacı tamamen bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirmek olan kod parçacığı veya yazılımdır. Bilinen virüslerin aksine amacı tamamen zarar vermek, bozmak, çalmak ve daha birçok kötü amaç olan trojan virüsü bilgisayarınızda yaptığınız her bir eylemi virüs sahibine/sahiplerine iletebilir, ekranınızı ve kameralarınızı canlı olarak izleyebilir, dosyalarınıza erişim sağlar, dosyalarınızı silebilir, değiştirebilir , kayıtlı her türlü he- saplarınızı çalabilirler. Kısacası bilgisayarınız sizin değil, trojan sahibinin olur.

3.) Dosya Şifreleme / Fidye virüsleri
Korsan yazılım kullanmanın ağır zararlarından birisi de fidye virüslerine yakalanmaktır. Fidye yazılımları bilgisayarınızdaki hemen hemen tüm dosyaların virüs sahibi/sahipleri tarafından nerdeyse kırılması imkansıza yakın olan bir algoritmayla şifrelenerek dosyalarınızın kullanılamaz hale gelmesini sağlamaktır. Fidye virüsüne yakalanan bir çok firma üretimini durdurmak hatta fabrikalarını kapatmak zorunda kalmıştır.

4.) Bilgisayarınızın donanım ürünlerine doğrudan zarar veren virüsler
Bilgisayarınıza yüklediğiniz bu korsan yazılımlar, bilgisayarınızın donanımsal bileşenleri olarak adlandırılan, işlemcisine, ekran kartına, anakartına büyük zararlar vererek kullanılmaz hale gelmesine neden olarak sizleri maddi anlamdı büyük zarara uğratabilirler.

5.) Trojan virüslerinde olduğu gibi amacı tamamen kişisel fotoğraflarınıza ve yazışmalarınıza ulaşmak olan virüsler, crack ve patch diye adlandırılan exe dosyalarının içerisinde gömülü olarak bulunurlar. Sizler ilgili yazılımı kullanıma açtığınızı düşünürsünüz ancak diğer pencereden bakıldığında bilgisayarınızı da casuslara, hackerlara teslim etmiş olursunuz.

6.) ZOMBİ VE DDOS saldırıları
Herşey yolunda giderken birden bire bilgisayarınız yavaşlar, fan sesi artar, işlemcinizde aşırı bir yük artışı gözlemlenirse Dünyanın bir ucundaki ddos adı verilen bir saldırının parçası olmuş olabilirsiniz. Yani bir suça istemeden de olsa ortak sayılırsınız. Konuyu biraz daha açmak gerekirse Zombi bilgisayarlar bir sitenin veya büyük bir kurumun sistemini çökertmek hacklemek amacıyla binlerce bilgisayar tarafından aynı anda saldırı yapılarak hedefin parçalanmasını amaçlar. Bilgisayarınız kötü kişiler tarafından bir suç aleti olarak kullanılabilir. Ciddi anlamda başınızın ağrımasına neden olabilirler.

7.) PİNG VE MİNİNG
Bilgisayarınız korsan yazılım ile çeşitli sanal paralar (Bitcoin gibi) için madencilik diye adlandırılan mining ve sitelerin tıklanmalarını artırmaya yönelik ping merkezi haline gelebilir. Siz internette dolaşırken, film izlerken, sosyal medya hesaplarınızı kullanırken diğer taraftan da başkalarına hizmet vererek para kazanmalarına yardımcı olursunuz. Bu durum bilgisayarınızın ısınmasına daha çok işlemci gücü kullanmasına ve hızlı bir şekilde eskimesine neden olacaktır.

AYRICA LİSANSLI BİR YAZILIM KULLANMANIN TEK BAŞINA YETERLİ OLMAYACAĞINI BİLMENİZ GEREKİR. BİLİNÇLİ BİR KULLANIM OLMADAN %100 GÜVENDE OLAMAZSINIZ. GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMAK VE ANTİVİRÜS PROGRAMLARINDAN FAYDALANMANIZ GEREKEBİLİR.

Okunma Sayısı : Bu Kayıt 4442 kez okundu..